Volba izolace pro zateplení budov

Zateplení budov má sloužit svým účelům na řadu desítek let, a proto je velice důležité být obezřetný při výběru druhu izolace.

Je zapotřebí brát v potaz druh zdiva, lokální podmínky a také naše potřeby. Na základě tohoto zohlednění volíme způsob provedení samotné instalace a nejvhodnější materiál.

Co je důležité při výběru materiálu

Při výběru stavebního materiálu důležité především izolační vlastnosti použitých materiálů.

Zásada č. 1

Určitě neplatí, že čím tlustší je izolační deska, tím má lepší tepelně-izolační vlastnosti. Pravý opak je toho důkazem. Existují i vysoce kvalitní, přitom však docela tenké izolační materiály. Kvalita spočívá v materiálu a v správném provedení tepelné izolace, proto je jeho výběr důležitý, aby ve finále bylo docíleno dlouhodobé úspory energií a financí, i snadnější údržby domu při běžném chodu. To je smyslem zateplování budov.

Tenké izolační materiály

Nejvhodnějším řešením při volbě tenkých izolačních materiálů je minerální izolace či polystyren s grafitovou úpravou.
Pro zateplení budovy, která je náchylná k vlhkosti, se prokazuje jako ideální k instalaci tzv. větraná fasáda, jejíž jednotlivé vrstvy jsou odděleny prostorem, kde může zeď dýchat. Alternativně je možné uvažovat s řešením typu kontaktní systém Baumit open S. 
Pokud nás vlhkost netrápí a chceme výborné izolační vlastnosti, použijeme kontaktní způsob zateplení fasády, kdy se izolační desky instalují přímo na obvodovou zeď, takřka bez tepelných mostů.

Příklad tepelné izolace budov

Při použití kontaktní izolace s omítkou na plné cihly (tj. s tloušťkou 600 mm) splníte podmínky programu Zelená úsporám cca 120 mm tlustou vrstvou izolace šedé EPS, která je zároveň také ideálním řešením především pro nízkoenergetické budovy.

U dřevostaveb se často používá systém sendvičové izolace využívající rozdílných tepelně-izolačních vlastností jednotlivých vrstev.

Instalaci izolace nechte na odborníky!

Instalaci a aplikaci izolace doporučujeme raději přenechat odborníkům – profesionálům.
Při zateplení budov, ať už zateplení rodinných domů či bytů a bytových domů, počínaje zateplením fasády přes zateplení střechy po těsnění oken a dveří, je správné provedení mnohdy stejně důležité jako samotný izolační materiál. Neodborně provedené zateplení často znamená namísto ušetřených peněz další investici, ať již na opravu či kompletní předělání špatně odvedené práce. S tím se také občas setkáváme.


Další články

 • Energetický štítek budovy
 • Na co dbát při zateplení domu
 • Zateplení fasády - nejčastější chyby
 • 10 kroků k zateplení domu
 • Doba trvání přestavby
 • Co všechno má vliv na cenu zateplení ?
 • Kalkulačka tepelné prostupnosti
 • Základní funkce fasády
 • Před stavbou domu
 • Co je to nízkoenergetický a pasivní dům?
 • Co je to tepelný most?