Postup při obkládání koupelny

1 . Příprava podkladu

Před samotným obkládáním koupelny musíme odstranit nečistoty, maltu a ostatní nerovnosti. Důležité je vyrovnání stěn a následná penetrace. Hloubkový penetrační nátěr se doporučuje hlavně na savé podklady, tedy podklady s potřebou hlubšího zpevnění, zvláště před pokládkou keramických obkladů dlažeb za použití cementových lepících tmelů, izolačních nátěrů a stěrek. Penetrace snižuje a sjednocuje savost podkladu a zvyšuje jeho soudržnost. Tím zajišťuje dostatečný čas pro lepení tmelů a jejich přilnavost k podkladovým konstrukcím.

2. rozměření obkladů do koupelny

Podle skladby obkladů v kladečském plánu se změří výška pro založení obkladu a označí se ryska (přibližně v úrovni očí). Pomocí hadicové vodováhy nebo laserového nivelačního přístroje se tato výška přenese na ostatní stěny a body se spojí v souvislou čáru, která slouží jako vodítko při obkládání. Stěny se rozměří tak, aby nám na žádné straně nevznikaly příliš malé dořezy.

změření pokládky pomocí DIGI přístoje a vodováhy

3. nanesení lepícího tmelu

Lepidlo nanášíme zubovou stěrkou, zpravidla se používá velikost zubu č. 6nebo č. 8 v závislosti na velikosti obkladu a rovině podkladu. Nejprve se nanese hladkou stranou a potom se natáhne zubovou stranou.

natahování lepidla na stěnu

4. obkládání stěn koupelny

Obklady pokládáme od nakreslené rysky směrem nahoru a následně pak dolů, za stálé kontroly svislé roviny. Poslední řadu dolepíme až po položení dlažby. Pro lepší přilnutí a srovnání obkladů poklepeme každou obkládačku gumovou paličkou.

založení obkladu stěny obkládání stěny

5. měření podkladu

Při pokládce jak klasických, tak velkoformátových dlaždic je nejdůležitější naprosto rovný podklad. Rovinatost můžeme změřit klasickou vodováhou, ale většina stavebních firem už nabízí i hadicovou či laserovou vodováhu. Odchylka přípustná pro vaši podlahu je +/- 2 mm na 2 metry délky. Pokud je tato odchylka větší, je zapotřebí provést vyrovnání, a to nejlépe samonivelační stěrkovou hmotou. Rovněž se doporučuje zjistit zbytkovou vlhkost podkladu, která zvláště u podkladů na bázi sádry (anhydritu) hraje velkou roli (max. do 0,5%) a může negativně ovlivnit výsledek práce.

změření pokládky dlažby pomocí digi přístroje a vodováhy

Velmi podstatné je při pokládce nového materiálu volba správného lepícího tmelu. Je nutné vybírat podle druhu dlažby (slinutá, nasákavá), prostředí (terasa, podlahové vytápění) a podkladu (beton, dřevotříska). Pokud sdělíte tyto podrobnosti v prodejně keramiky, odborníci vám nabídnou lepidla na cementové bázi – flexibilní nebo standardní, případně speciální lepidla určená zejména pro lepení keramiky na kov nebo na pružné materiály jako je dřevotříska, sololit, překližka a jiné. Flexibilní lepidla jsou nutností i na plochy s podlahovým vytápěním nebo terasy. Věnujte také pozornost volbě „ hřebenu“, kterým se lepidlo nanáší. Jinou výšku hřebenu volíme např. na mozaiku nebo obklad, jinou výšku volíme pro podlahové materiály.

6. pokládka dlažby

Dlaždice se kladou od středu, aby se nestalo, že u jednoho kraje bude ořez menší než deset centimetrů, což by se při lepení zleva doprava či naopak mohlo stát. Tím, že začnete plánovat i lepit uprostřed stěny, lze se podobným situacím vyhnout.

založení dlažby pomocí vodováhy, lepení

7. řešení obkládání atypických míst v koupelně

V případě, že potřebujeme udělat otvor, např. na elektroinstalační krabičku nebo na vodoinstalaci, existuje několik způsobů, jak toto provést. Nejdříve zaměříme a zakreslíme daný otvor. Následně použijeme vykružovací korunky nebo si otvor „nařízneme“ úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem a „oštípeme“ kleštěmi do požadovaného tvaru. Pokud nemáme úhlovou brusku, můžeme otvor proklepat, a to pomocí malého kladívka a např. lešenářské roury. Tento způsob ale již vyžaduje určitou praxi.

řešení obložení elektroinstalací
obkládání zabudované vany

8. spárování dlaždic

Jakmile lepidlo vytvrdne, což bývá zhruba po 24 hodinách, je třeba ještě vyplnit mezery mezi jednotlivými obklady a dlaždicemi spárovací hmotou. Na začátku je potřeba pečlivě vyškrábat z mezer zbytek lepidla, které vystoupilo kolem dlaždic při lepení. Zamezíte tak nevzhledným flekům, které vzniknou, pokud se tmavě šedé lepidlo dostane do přímého kontaktu se světlejší nebo barevnou spárovací hmotou. Spárovací hmotu nanášíme gumovou stěrkou, kterou zapravíme do spár šikmým natahováním. Necháme zaschnout tak, aby se nám spárovací hmota ve spáře nemazala, a poté odstraníme její přebytky mokrým molitanovým hladítkem. Po zaschnutí dočistíme obklad suchým hadrem.

Spárovací hmota už dávno nemusí být jen šedá, na výběr máte zhruba 25 odstínů, které lze sladit s dlaždicemi. Rozhodně byste měli v koupelně používat hmoty s hydrofobními přísadami. Ty jsou vodoodpudivé, čímž se minimalizuje zanášení spár a zvyšuje se hygiena keramického povrchu.

spárování stěny spárování podlahy mytí po spárování finální mytí

9. silikonování

Ve všech rozích je zapotřebí provést silikonovou spáru kvůli možnému pnutí materiálu.
Nejprve vložíme do rohové spáry temovací provazec, pak pomocí aplikační pistole naneseme silikonový tmel, který postříkáme rozprašovačem, do kterého nalijeme vodu se saponátem a pomocí stěrky na silikon odstraníme přebytečný materiál.

silikónování vnitřního rohu stěny a podlahy akrylátování vnitřních rohů stěny a stropu

10. finální úpravy

Jedním z posledních kroků při stavbě či rekonstrukci koupelny je osazení zařizovacích předmětů. Jinými slovy navrtání děr pro jejich uchycení. To může být problematické, pokud jsme na obložení stěn použili dlaždice ze slinutého střepu. Zde je zapotřebí použít speciální, většinou vodou chlazené vrtáky. U obkladu s pórovitým střepem je toto jednodušší. Označíme si místo, kde budeme vrtat, to si naťukneme nějakým důlčíkem (pro lepší udržení polohy vrtáku) a za pomoci diamantového vrtáku uděláme díru (bez příklepu).

navrtání otvorů pro zařizovací předměty navrtání otvorů pro zařizovací předměty